The Illinois High School Association has approved all but two of the schedule changes that Chicago Public Schools made to the Week 8 football schedule.
Kenwood vs. Schurz, rescheduled for Wednesday, and UP-Englewood vs. Ag. Science, rescheduled for Tuesday, were not approved by the IHSA.
“Both of those contests feature teams who played on Saturday and [IHSA Executive Director Craig Anderson] felt like it was not in the best interest of the student-athletes from a safety perspective to play again so quickly,” IHSA Assistant Executive Director Matt Troha said.
According to Troha CPS has the option to move those games to Wednesday or Thursday.
CPS moved the Week 8 games to avoid any conflict with a possible Chicago Teachers Union strike on Thursday.
All the teams that need to play games to achieve five wins and/or play the eight games necessary to qualify for the playoffs will now play before the strike could happen.
Negotiations between the city and the union resume Monday, with the district and city set to meet daily ahead of the Thursday strike deadline.
Stay tuned for a revised Week 8 schedule from CPS. Here is where things stand right now.
Tuesday
Ag. Science vs. UP-Englewood at Gately, 4:15 (likely rescheduled)
Carver vs. Collins at Gately, 7:15
Lake View vs. Sullivan at Lane, 4:15
Mather vs. Brooks at Winnemac, 3:45
Morgan Park at Lane, 7:15
Wednesday
Chicago Military at Marine, 7:15
Clark at Steinmetz, 3:45
Dunbar at Young, 4:30
Harlan vs. Orr at Gately, 4:15
Hubbard at Solorio, 7:15
Hyde Park vs. King at Stagg, 3:45
Kenwood vs. Schurz at Rockne, 7:15 (likely rescheduled)
North Lawndale at Lindblom, 3:45
Payton vs. Back of the Yards at Lane, 4:15
Perspectives vs. Curie at Rockne, 4:15
Phillips at Westinghouse, 3:45
Raby vs. Lincoln Park at Lane, 7:15
Simeon vs. Taft at Gately, 7:15
Vocational vs. UP-Bronzville at Eckersall, 3:45
Von Steuben vs. Amundsen at Winnemac, 3:45
Thursday
Crane vs. DRW at Rockne, 7:15
DuSable vs. Woodlawn at Gately, 7:15
Foreman vs. Senn at Lane, 4:15
Hansberry vs. Catalyst Maria at Gately, 4:15
Harper vs. Longwood at Stagg, 3:45
Kennedy vs. Roosevelt at Winnemac, 3:45
Phoenix vs. Prosser at Rockne, 4:15
Pritzker vs. South Shore at Lane, 7:15
Washington vs. Clemente at Eckersall, 3:45
Friday
Bowen vs. Comer at Eckersall, 3:45
Butler vs. Corliss at Gately, 4:15
Juarez vs. Muchin at Rockne, 7:15
Julian vs. Goode at Stagg, 3:45
Little Village vs. ITW Speer at Rockne, 4:15
Rauner vs. Chicago Academy at Winnemac, 3:45
Rowe-Clark vs. Bulls Prep at Lane, 4:15
Tilden vs. Kelly at Gately, 7:15
Saturday
Bogan vs. Fenger at Eckersall, noon
Johnson vs. Dyett at Stagg, noon