2018-19 Providence Journal All-State Girls Basketball team
PLAYER OF THE YEAR NOMINEES
FIRST TEAM
Faith Hutchins, South Kingstown
SECOND TEAM
Nina Karlin, Classical
Kaylin Zalewski, Johnston
Madison D’Ambra, Bay View
Kate Powers, Chariho
Amaya Dowdy, St. Raphael
COACHES ALL STATE
First team
Jayme DeCesare, La Salle
Amaya Dowdy, St. Raphael
Lexi Greffen, Portsmouth
Faith Hutchins, South Kingstown
Olivia Middleton, Barrington
Second team
Izzy Booth, Rogers
Antonia Corsinetti, Bay View
Madison D’Ambra, Bay View
Madison Medbury, Scituate
Kaylin Zalewski, Johnston
Third team
Megan Albamonti, Westerly
Liz Duffy, Prout
Tatum Forbes, St. Raphael
Hayden Hill, South Kingstown
Bryanna Rawnsley, North Kingstown
Honorable mention
Gabby DiRaimo, Johnston
Tori Matson, Moses Brown
Kyra Mattera, La Salle
Mariah Rosario, Juanita Sanchez
Yasmine Santos, Shea
COACHES ALL-CLASS
DIVISION I
First team
Jayme DeCesare, La Salle
Amaya Dowdy, St. Raphael
Lexi Greffen, Portsmouth
Faith Hutchins, South Kingstown
Olivia Middleton, Barrington
Second team
Izzy Booth, Rogers
Antonia Corsinetti, Bay View
Madison D’Ambra, Bay View
Hayden Hill, South Kingstown
Kaylin Zalewski, Johnston
Third team
Gabby DiRaimo, Johnston
Tatum Forbes, St. Raphael
Tori Matson, Moses Brown
Kyra Mattera, La Salle
Bryanna Rawnsley, North Kingstown
Honorable mention – Nicole DeCiantis, Bay View; Cary Heterick, Barrington; Alex Marinelli, Barrington; Julia Matus, East Greenwich; Skyler Sullivan, East Greenwich
DIVISION II
First team
Megan Albamonti, Westerly
Liz Duffy, Prout
Madison Medbury, Scituate
Mariah Rosario, Juanita Sanchez
Yasmine Santos, Shea
Second team
Leah Bessette, Scituate
Madison Dessert, Coventry
Shelby Kosiver, Ponaganset
Katie Lynch, Mount St. Charles
Kate Powers, Chariho
Third team
Erin Clancey, Middletown
Lauren Dobson, Westerly
Casey Farrell, Cumberland
Anita Hazziez, Classical
Hannah Millard, Exeter/West Greenwich
Honorable mention – Kaylisse Depino, Shea; Leah Hart, Narragansett; Nina Karlin, Classical; Spencer Shiels, Chariho; Sarah Sweet, Narragansett
DIVISION III
First team
Julia Al-Amir, Tolman
Jada Burton, Central
Julia Gasner, Block Island
Yaritza Lara, Lincoln
Thalia Philippe, Davies
Second team
Isabelle Donnelly, Toll Gate
Skylar Mette, North Smithfield
Nadine Ogni, Pilgrim
Victoria Percy, Tolman
Alyssa Simpson, Burrillville
Third team
Natalie Aloisio, Toll Gate
Peyton Cahill, Woonsocket
Julie Desautel, Davies
Marcenzya Melvin, Central
Laura Monteiro, Mount Pleasant
Honorable mention
Ruby Crawford, Block Island
Kailey Giarusso, Pilgrim
Naziyah Robinson, Mount Pleasant
Kate Swanson, Lincoln
Zoe Mouligne, Mt. Hope
COACHES ALL-DIVISION
DIVISION I-A
First team
Jayme DeCesare, La Salle
Gabby DiRaimo, Johnston
Lexi Greffen, Portsmouth
Tori Matson, Moses Brown
Kaylin Zalewski, Johnston
Second team
Emily Colicci, Portsmouth
Malena Corso, La Salle
Lauren Ferreira, La Salle
Kyra Mattera, La Salle
Megan Themistocle, Moses Brown
Third team
Miriam Berle, Moses Brown
Emma DaSilva, East Providence
Aria DiNobile, La Salle
Grace Gesmondi, Portsmouth
Bianca Robbins, Johnston
DIVISION I-B
First team
Hayden Hill, South Kingstown
Faith Hutchins, South Kingstown
Alex Marinelli, Barrington
Olivia Middleton, Barrington
Skyler Sullivan, East Greenwich
Second team
Carley Fewlass, South Kingstown
Cary Heterick, Barrington
Katherine Laboissonniere, Smithfield
Julia Matus, East Greenwich
Chloe Moss, East Greenwich
Third team
Jackie Faulise, Wheeler
Riley Hart, Smithfield
Kate Keenan, Wheeler
Elizabeth McConaghy, Barrington
Anike Tomlinson, South Kingstown
Sydni Vesterhold, South Kingstown
DIVISION I-C
First team
Izzy Booth, Rogers
Antonia Corsinetti, Bay View
Madison D’Ambra, Bay View
Amaya Dowdy, St. Raphael
Tatum Forbes, St. Raphael
Second team
Katie Blake, Cranston West
Nicole DiCiantis, Bay View
Bryanna Rawnsley, North Kingstown
Maggie Schwabb, North Kingstown
Amanda Vancini, North Kingstown
Third team
Monet Gailloux, St. Raphael
Sierra Gonzalez, St. Raphael
Mia James, Cranston West
Kaylee Mulligan, St. Raphael
Paige O’Brien, St. Raphael
DIVISION II
First team
Megan Albamonti, Westerly
Leah Bessette, Scituate
Madison Dessert, Coventry
Liz Duffy, Prout
Shelby Kosiver, Ponaganset
Katie Lynch, Mount St. Charles
Madison Medbury, Scituate
Kate Powers, Chariho
Mariah Rosario, Juanita Sanchez
Yasmine Santos, Shea
Second team
Erin Clancey, Middletown
Kaylisse Depina, Shea
Lauren Dobson, Westerly
Casey Farrell, Cumberland
Leah Hart, Narragansett
Anita Hazziez, Classical
Nina Karlin, Classical
Hannah Millard, Exeter/West Greenwich
Spencer Shiels, Chariho
Sarah Sweet, Narragansett
Third team
Victoria Bird, West Warwick
Emily Haik, Westerly
Hope Halvarson, Cranston East
Jazlynn Jimenez, Juanita Sanchez
Melanie Jimenez, Classical
Rachel Oster, Scituate
Mariah Ramos, Tiverton
Stephanie Saucier, North Providence
Grace Wells-Dannenfelsor, Ponaganset
Honorable mention – Brooke Bergin, Ponaganset; Aja Caldwell, Tiverton; Kalen Greenhalgh, West Warwick; Taylor Flint, Narragansett; Isis Hamelin, Westerly; Morgan Holubesko, Prout; Eliza Hellendrung, Middletown; Kayla Kozlin, West Warwick; Caitlin O’Leary, Chariho; Michelle Moreno, Juanita Sanchez; Taylor Parker, Scituate; Elena Santilli, Coventry; Riley Sprague, Mount St. Charles; Jami Vaillancourt, Tiverton; Madison Zancan, Cumberland.
DIVISION III
First team
Julia Al-Amir, Tolman
Jada Burton, Central
Isabelle Donnelly, Toll Gate
Julia Gasner, Block Island
Yaritza Lara, Lincoln
Skylar Mette, North Smithfield
Nadine Ogni, Pilgrin
Victoria Percy, Tolman
Thalia Philippe, Davies
Alyssa Simpson, Burrillville
Second team
Natalie Aloisio, Toll Gate
Peyton Cahill, Woonsocket
Ruby Crawford, Block Island
Julie Desautel, Davies
Kailey Giarusso, Pilgrim
Marcenzya Melvin, Central
Laura Monteiro, Mount Pleasant
Zoe Mouligne, Mt. Hope
Naziyah Robinson, Mount Pleasant
Kate Swanson, Lincoln
Third team
Kendall Bousquet, Burrillville
Jennifer Cruz, Davies
Marianella Galan, Hope
Emma Keene-Reinhard, Lincoln School
Ava Lombardo, Mt. Hope
Mashiya Mangum, Central
Tamara Negron, Tolman
Kasey Osbourne, Lincoln School
Calla Puccetti, North Smithfield
Karianna Roman, Burrillville
Honorable mention
Claudia Agramonte, Central; Samantha Arnold, Toll Gate; Samantha Baako, Davies; Mary Conant, Block Island; Hannah French, Pilgrim; Alisia Harmon, Burrillville; Moeisha Joseph, St. Patrick; Lilye Lasko, Lincoln; Meghan Masey, North Smithfield; Laura Matchett, North Smithfield; Mia Merritt, Mt. Hope; Jadyn Ramos, Lincoln School; Jjeladore Rodrigues, Mount Pleasant; Dalia Suslovich, Lincoln; Taylor Tempest, Woonsocket.