2018-19 Providence Journal All-State Girls Hockey team
PLAYER OF THE YEAR NOMINEES
D - Maddie Cox, Barrington, Senior
G - Kaitlyn Oatley, La Salle, Senior
F - Jennifer Rickard, La Salle, Senior
FIRST TEAM
F – Katherine Barker, East Bay, Sophomore
F – Anya Nichipor, La Salle, Freshman
F – Abbi Sampson, Cranston, Senior
D – Katielyn Mastroianni, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School, Senior
D – Krista Varrichione, La Salle, Junior
G – Ellee Kopecky, East Bay, Junior
SECOND TEAM
F – Grayson Goolgasian, La Salle, Sophomore
F – Maeve Harrington, East Bay, Junior
F – Jianna Truppi, Smithfield/Coventry/Rogers, Sophomore
D – Elise Curren, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School, Senior
D – Diana Poland, Burrillville/Ponaganset/Bay View, Sophomore
G – Amelia Lambert, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School, Junior
COACHES ALL-STATE TEAMS
First team
F – Katherine Barker, East Bay
F – Anya Nichipor, La Salle
F – Jennifer Rickard, La Salle
F – Abbi Sampson, Cranston
D – Maddie Cox, East Bay
D – Krista Varrichione, La Salle
G – Kaitlyn Oatley, La Salle
COACHES ALL-DIVISION TEAMS
EMMA DIVISION
First team
F – Madison Cataldo, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School
F – Jillian Egan, La Salle
F – Grayson Goolgasian, La Salle
F – Maeve Harrington, East Bay
D – Elise Curren, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School
D – Katielyn Mastroianni, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School
D – Diana Poland, Burrillville/Ponaganset/Bay View
G – Ellee Kopecky, East Bay
Second team
F – Sara DeSousa, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School
F – Madison McCutcheon, Burrillville/Ponaganset/Bay View
F – Zoe Korzeniowski, La Salle
D – Ella Hanley, East Bay
D – Holly Pashnik, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School
D – Arianna Rodi, La Salle
G – Amelia Lambert, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School
Third team
F – Isabella Bessner, Burrillville/Ponaganset/Bay View
F – Ariana DeSousa, La Salle
F – Rose Flaherty, East Bay
F – Macee Salley, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School
D – Maddie Cornell, East Bay
D – Lizzy Ng, Burrillville/Ponaganset/Bay View
D – Taylor Vecchione, La Salle
G – Emily Etheridge, Burrillville/Ponaganset/Bay View
Honorable mention
Kristen Briggs, Burrillville/Ponaganset/Bay View; Alix Etheridge, Burrillville/Ponaganset/Bay View; Leah Gallagher, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School; Marissa Levreault, East Bay; Isabella Marzano, La Salle; Mia Mollicone, Mount St. Charles/Cumberland/Lincoln School; Jaiden Tonucci, La Salle
DECOSTA DIVISION
First team
F – Victoria Gauvin, South County
F – Nicole Procaccini, Warwick
F – Jianna Truppi, Smithfield/Coventry/Rogers
D – Christina Green, South County
D – Kaylee O’Connor, Warwick
G – Hannah Slaiby, Cranston
Second team
F – Rosalina Caliri, Cranston
F – Carina Cardi, Warwick
F – Morgan McCarthy, Smithfield/Coventry/Rogers
F – Anna Stansfield, South County
D – Lindsey Brady, Cranston
D – Ella Centracchio, Warwick
D – Olivia Picard, Smithfield/Coventry/Rogers
G – Peyton Newman, South County
Third team
F – Elizabeth Amelotte, Cranston
F – Mia DeCataldo, South County
F – Olivia Monte, Warwick
D – Alexia Bessette, Cranston
D – Rose Flaherty, Warwick
D – Rebecca Yaseen, Warwick
Honorable mention
Rylie Bessette, Cranston; Lauren Brady, Cranston; Megan Cairns, South County; Kristi Georgantis, Smithfield/Coventry/Rogers; Sofia Lyle, South County; Elise Saccoccia, Warwick; Jillian Walsh, Warwick; Kylie Whelan, Smithfield/Coventry/Rogers
WILLIAM NANGLE LEADERSHIP AWARD
East Bay – Elle Kopecky
Burrillville/Ponaganset/Bay View – Emilty Etheridge
Cranston – Hannah Slaiby
La Salle – Kaitlyn Oatley
Mount St. Charlest/Cumberland/Lincoln School – Madison Cataldo
South County – Mandy Koskela
Smithfield/Rogers/Coventry – Gianna Paiva
Warwick – Rebecca Yaseen