High school
Tuesday at Bearcat Stadium
Field events, 4:30 p.m., running events, 6 p.m.
Girls
High jump — Jordan Stoddard, Southeast; Olivia Reed, Chadron; Tatum Bailey, Chadron; Jade Walker, Scottsbluff; Kammie Ragsdale, Pine Bluffs; Jordan Hopp, Alliance; Payton Jung, Sidney; Makena Chambers, Mitchell; Allison Brummell, Torrington; Tricia Hank, Bridgeport; Amauri Browning, Alliance; Brinley Pszanka, Gering
Pole vault — MJ Johnstone, Sidney; Beretta Coats, Scottsbluff; Nakalyn Garner, Torrington; Kendra Sloan, Pine Bluffs; Logan Holly, Sidney; Mackenzie Faircloth, Burns; Victoria Mannel, Gering; Miranda Mosley, Burns
People are also reading…
Long jump — Kaelyn Riley, Lingle-Ft. Laramie; Allison Brummell, Torrington; Mariyah Avila, Scottsbluff; Kamry Kramer, Garden County; Maddie Fornstrom, Pine Bluffs; Jourdain Cerenil, Pine Bluffs; Jasmine Johnson, Gering; Payton Jung, Sidney
Triple jump — Mariyah Avila, Scottsbluff; Allison Brummell, Torrington; Kaelyn Riley, Lingle-Ft. Laramie; Jourdain Cerenil, Pine Bluffs; Taylor Gaukel, Niobrara County; Laura Sherrod, Morrill; Elli Winkler, Gering; Jade Garcia, Gering
Shot put — Morgan Ekwall, Southeast; Karly Sylvester, Sidney; Paige Thompson, Pine Bluffs; Ashton Hoffman, Morrill; Hyleigh Fornstrom, Pine Bluffs; True Thorne, Chadron; Bailey Martin, Guernsey-Sunrise; Jessica Cotant, Mitchell
Discus — True Thorne, Chadron; Katelyn Sylvester, Sidney; Karly Sylvester, Sidney; Reece Halley, Torrington; Sophie Howard, Pine Bluffs; Kymber Shallenberger, Scottsbluff; Candee Coxbill, Southeast; Kylie Carson, Southeast
100 meters — Jordan Stoddard, Southeast; Kaelyn Riley, Lingle-Ft. Laramie; Jasmine Johnson, Gering; Onalise Albaugh, Torrington; Emily Beye, Chadron; Leah Albro, Bayard; Logan Holly, Sidney; Bethany Sterkel, Mitchell
200 — Jordan Stoddard, Southeast; Kaelyn Riley, Lingle-Ft. Laramie; Natasha Perez, Mitchell; Dalli Anders, Crawford; Onalise Albaugh, Torrington; Emily Beye, Chadron; Whitney Martin, Guernsey-Sunrise; Logan Holly, Sidney
400 — Olivia Reed, Chadron; Natasha Perez, Mitchell; Skylar Edmund, Sioux County; Jayla Brehmer, Gordon-Rushville; Tierney Schleve, Scottsbluff; Josie Stewart, Hemingford; Riley Shaw, Niobrara County; Tyne Stokes, Torrington
800 — Jamisyn Howard, Scottsbluff; Jessica Whitebear, Bayard; Sera Glass, Torrington; Morgan Jaggers, Sidney; Karissa Benavides, Bridgeport; Emma Gonzales, Burns; Leila Tewahade, Chadron; Kailey Klein, Sioux County; Grace Steenbergen, Burns
1,600 — Brooke Holzworth, Scottsbluff; Emma Gonzales, Burns; Morgan Jaggers, Sidney; Shailee Patton, Gering; Sera Glass, Torrington; Regan Hodsden, Mitchell; Jillian Brennan, Crawford; Shelby Thurin, Pine Bluffs; Sunny Edens, Scottsbluff; Kassyl Swinney, Gordon-Rushville
3,200 — Brooke Holzworth, Scottsbluff; Regan Hodsden, Mitchell; Mackenzie Butts, Chadron; Shailee Patton, Gering; Jessica Badje, Hay Springs; Lydia Peters, Sidney; Kailey Klein, Sioux County; Paityn Homan, Morrill
100 hurdles — Kylie Stuart, Bayard; Madelyn Watchorn, Leyton; Maddie Fornstrom, Pine Bluffs; Caitlyn Mueller, Creek Valley; Rylee Ward, Burns; Reece Halley, Torrington; Dawn Dunbar, Chadron; Maria Avila, Gering
300 hurdles — Maddie Fornstrom, Pine Bluffs; Josie Stewart, Hemingford; Maria Avila, Gering; Rylee Ward, Burns; Kylie Stuart, Bayard; Karlee Juhnke, Sioux County; Allie Ferguson, Chadron; Reece Halley, Torrington
4x100 relay — Scottsbluff; Mitchell; Gering; Chadron; Alliance; Sidney; Pine Bluffs; Hemingford
4x400 relay — Chadron; Southeast; Scottsbluff; Gordon-Rushville; Bayard; Burns; Alliance; Hemingford
4x800 relay — Burns; Sioux County; Sidney; Mitchell; Chadron; Bridgeport; Morrill; Gordon-Rushville
Boys
High jump — Conner McCracken, Scottsbluff; Bryan Lemmon, Torrington; Alec Penfield, Niobrara County; Brady Kilgore, Kimball; Kolton Ebbers, Gering; James Bruner, Scottsbluff; Wyatt Stauffer, Niobrara County
Pole vault — Boe Clayson, Burns; Kevin Price, Scottsbluff; Aiden Carroll, Burns; Perris Magdaleno, Scottsbluff; Brady Robb, Sidney; Jerry Tarin, Morrill; Max Palomo, Mitchell; Keegan Grant, Alliance; Aaron Price, Scottsbluff
Long jump — Rylan Aguallo, Mitchell; Chris Busby, Scottsbluff; Casey Benavides, Bridgeport; Garrett W. Conn, Gering; Reece Jensen, Alliance; Josiah Lopez, Scottsbluff; Dominick Russ, Leyton; Brodey Planansky, Hay Springs; Dylan Charles, Sidney
Triple jump — Cameron Geary, Scottsbluff; Josiah Lopez, Scottsbluff; Casey Benavides, Bridgeport; Seth Tangeman, Pine Bluffs; Beau Hanks, Kimball; Patrick Hansen, Creek Valley; Clark Riesen, Chadron; Dylan Charles, Sidney; Reece Jensen, Alliance
Shot put — Nathan Woodruff, Torrington; Corbin Harris, Torrington; Reid Spady, Garden County; Ephroen Lovato, Minatare; Turner Scow, Scottsbluff; Jasper Caldera, Niobrara County; Wade Pollock, Burns; Tucker Norman, Pine Bluffs
Discus — Turner Scow, Scottsbluff; Arik Doty, Sidney; Brian Steger, Pine Bluffs; Christian Lecher, Sidney; Tucker Norman, Pine Bluffs; James Merryfield, Pine Bluffs; Jasper Caldera, Niobrara County; Corbin Harris, Torrington; Nathan Woodruff, Torrington
100 meters — Chris Busby, Scottsbluff; Cade Lewis, Sidney; Seth Tangeman, Pine Bluffs; Jeremiah Delzer, Scottsbluff; Rylan Aguallo, Mitchell; Chris Balandran, Sidney; Casey Lashley, Hemingford; Brock Brass, Alliance
200 — Chris Busby, Scottsbluff; Jeremiah Delzer, Scottsbluff; Chris Balandran, Sidney; Cade Lewis, Sidney; Kadin Perez, Mitchell; Anselmo Camacho, Scottsbluff; Jake Lemmon, Chadron; Alec Maddox, Sidney
400 — Mason Hiemstra, Alliance; Kadin Perez, Mitchell; McClain Adamson, Alliance; Eric Pollack, Alliance; Osvaldo Cano, Garden County; Wyatt Ebben, Burns; Cody Ferguson, Gering; Blake Lofink, Morrill
800 — Logan Moravec, Gering; Daniel Bashtovoi, Sidney; Kennedy Ronne, Scottsbluff; Benjamin Bashtovoi, Sidney; Osvaldo Cano, Garden County; Kaden Kindred, Alliance; Zachery Wagner, Kimball; Kyland Fuller, Lingle-Ft. Laramie
1,600 — Collin Brauer, Sidney; Caleb Koranda, Mitchell; Cooper Reichman, Creek Valley; Cameron Brauer, Sidney; Logan Andrews, Gering; Thomas Lenzen, Kimball; Karsen Hunter, Bayard; Jacob Peckham, Sidney; Deven Sullivan, Banner County; Kennedy Ronne, Scottsbluff; Dakota Cords, Garden County; Michael Shain, Pine Bluffs
3,200 — Collin Brauer, Sidney; Peyton Seiler, Gering; Caleb Koranda, Mitchell; Cameron Brauer, Sidney; Junior Lucero, Sidney; Thomas Lenzen, Kimball; Adam Bustinza, Bridgeport; Cooper Reichman, Creek Valley
110 hurdles — Brady Kilgore, Kimball; Bryan Lemmon, Torrington; Luke Rohrer, Scottsbluff; Keaton Robb, Morrill; Casey Lashley, Hemingford; Cameron Geary, Scottsbluff; Dom Nobiling, Chadron; Osiel Cano, Garden County
300 hurdles — Aiden Carroll, Burns; Luke Rohrer, Scottsbluff; Brady Kilgore, Kimball; Quinton Janecek, Gering; Osiel Cano, Garden County; Cameron Geary, Scottsbluff; Keaton Robb, Morrill; Dylan Molzahn, Niobrara County
4x100 relay — Gering; Scottsbluff; Sidney; Mitchell; Hemingford; Morrill; Chadron; Alliance
4x400 relay — Alliance; Scottsbluff; Gering; Sidney; Burns; Torrington; Mitchell; Southeast
4x800 relay — Sidney; Burns; Gering; Scottsbluff; Alliance; Bridgeport; Hemingford; Torrington